Skip to main content

Election Day is Tuesday May 2, 2023.
Early Voting at Town Hall begins Saturday April 22 and runs through Friday April 28.

ENDORSEMENTS

Endorsed by Brookline PAX

State Treasurer Deborah Goldberg

Housing Authority Board Members

Michael Jacobs: Chair,  and Member of Housing Advisory Board

Barbara Dugan

Judy Katz

Joanne Sullivan

David Trietsch: Former Member and Chair

Frank Smizik: Former State Rep., Former Housing Authority Board Member and Former School Committee Member

Select Board Endorsements

Bernard Greene: Select Board Chair

John VanScoyoc: Select Board

Paul Warren: Select Board Candidate

Jesse Mermell: Former Select Board Member

Robert Allen: Former Select Board Member

Neil Wishinsky: Former Select Board Member, TMM Pct 5

Nancy Heller: Former Select Board Member and Former School Committee Member, TMM Pct 8

Marty Rosenthal : Former Select Board Member, TMM Pct 9

Housing Advisory Board Endorsements

Roger Blood: Housing Advisory Board

Pam Goodman: Housing Advisory Board and Former Housing Authority Board member

Steve Heiken: Housing Advisory Board and Planning Board Chair

Jonathan Klein: Housing Advisory Board

Rita McNally: Housing Advisory Board and TMM Pct 17

Other Endorsements

Gary Altman

John Bassett: TMM Pct 6

Danit Ben-Ari

Carla W. Benka: TMM Pct 14

Ben Birnbaum: Advisory Committee

Harry Bohrs: TMM Pct 3 and Advisory Committee

Samuel Burrington

Carol Caro

Cathleen Cavell: TMM Pct 1

Helen Charlupski: School Committee Member

Chris Dempsey: TMM Pct 4

Patrick Dober: Former BHA Executive Director

Shoshanna Ehrlich

Marty Farlow

Judy Ferber

Barbara Hayden Fitts

Jane Flanagan

Jim Franco: TMM Pct 2

Marion Freedman-Gurspan: TMM Pct 9

Harry Friedman: TMM Pct 12 and Advisory Committee

Scott Gladstone: TMM Pct 16

Rachel Goodman

Neil Gordon: TMM Pct 1 and Advisory Comm.

Susan Granoff: TMM Pct 7 and Advisory Committee

Heidi Helf

Charles Homer: TMM Pct 8

Susan Howards

Julie Johnson

Ruth Kaplan: Former School Committee Member

Mary Keber

Terry Kwan: Former School Committee Member

Bob Labaree

Frances Lang

Jay Lebed

Victor Lewis

Alberta Lipson

Roger Lipson: TMM Pct 14

Werner Lohe: TMM Pct 13

Sean Lynn-Jones: TMM Pct 1

Tom Marton

Sharon McCarrell

Craig Miller

Nancy Miller

Richard Nangle: TMM Pct 15

Linda Olsen Pehlke: TMM Pct 17

David Pollak: TMM Pct 11 and Advisory Committee

Ellen Resnik

Carlos Ridruejo: TMM Pct 14 and Advisory Committee

Lynda Roseman: TMM Pct 14

Marie Salamone

Kathleen Scanlon: TMM Pct 3

Harold Simansky: TMM Pct 9

Marc Skvirsky

Kim Smith: TMM Pct 6

Diana Lee Spiegel: TMM Pct 8

Stanley Spiegel

Alan Stoskopf

Betsy Tarlin

Fred Taub

Bob Taube

Rhoda Trietsch

Melissa Trevett

Jerry Tuckman: TMM Pct 9

Robert Weintraub: TMM Pct 9

George Abbott White: TMM Pct 9